Duszona marchewka i kożuch na mleku

Dziś mam dla Was 2 przepisy. Ale o tym, za chwilę. Najpierw muszę Wam powiedzieć dwie ważne rzeczy o sobie. Pierwsza: w dzieciństwie chodziłam do przedszkola. Druga: bywały momenty, gdy byłam nielubiana przez inne przedszkolaki… A mówiąc dokładniej, nie lubiły mnie w trakcie obiadów. I to wcale nie dlatego, że czasem zdarzało mi się wykraść komuś z talerza niewielkie ilości jedzenia….
Pierwszym powodem znienawidzenia mnie na czas jednego posiłku dziennie było to, że lubiłam kożuchy na mleku. Drugie, mniejsze przewinienie to, moja miłość do duszonej marchewki. Dziś kożuchy są mi już obojętne, za to marchewkę lubię nadal. Korzystając z dużych ilości wolnego czasu, postanowiłam przygotować jedno i drugie –  moje przedszkolne fusion cuisine.

KOŻUCH

Składniki:
– mleko
Przygotowanie:
Mleko gotujemy w garnku. Wyłączamy zanim wykipi. Przelewamy do kubka. W ciągu kilku minut powinien zacząć się tworzyć kożuch. Gdy jest gotowy wyjmujemy go palcem i zjadamy, napawając obrzydzeniem inne dzieci, siedzące z nimi przy stoliku. Jedzenia kożucha nie zaprzestajemy nawet, gdy w sali rozlega się pełne dezaprobaty “buczenie”.
Mój kozuch na zdjęciu jest ledwo widoczny, dla lepszego jego zlokalizowania umieściłam go w kółku.

DUSZONA MARCHEWKA – składniki:

– marchewka – pół kilo
– woda
– łyżka masła
– mąka pszenna lub ziemniaczana – 1 łyżka

DUSZONA MARCHEWKA – przygotowanie:

Marchewkę obieramy, myjemy i kroimy w kostkę.  W garnuszku roztapiamy masło, dodajemy marchewkę i zalewamy wodą. Wszystko dusimy pod przykryciem. Gdy marchew jest już miękka dodajemy sól i pieprz do smaku. W pół szklanki wody rozrabiamy mąkę – tak, aby nie było grudek. Zdejmujemy marchew z ognia, dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy. Marchew z powrotem stawiamy na gazie i czekamy aż się zagotuje (zacznie bulgotać), uważając, aby się nie przypaliła.
Załączam też dwa zdjęcia z przedszkola…
I wersja – radosna, aczkolwiek z zanikiem szyi:
II wersja – życie to nie bajka, a Mikołaj nie ma oczu:

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *