Kozieradka na wypadające włosy

Jak często wydaje nam się, że znamy wszystkie/najlepsze zastosowania danego produktu i jednocześnie tak bardzo się mylimy? Musli – na śniadanie, ogórek – sałatka, dodatek do kanapek. Awokado – guacamole. A jednak tak wiele składników naszego codziennego pożywienia to fantastyczne składniki kosmetyków naturalnych, które na nasze ciało, skórę, włosy działają równie dobrze, a czasem nawet lepiej, niż kosmetyki kupowane w drogeriach czy aptekach. Przebywają bardzo prostą i krótką drogę z kuchennej szafki do kosmetyczki. Tadaaaaa…

Kozieradka w kuchni

Wśród takich naturalnych, domowych kosmetyków mam kilku swoich ulubieńców. Jednym z nich jest wcierka z kozieradki. Tak, tak – tej samej kozieradki, którą możecie znać np. jako przyprawę kuchni hinduskiej, w której wykorzystuje się jej nasiona. Świeże liście i kiełki kozieradki możemy dodawać np. do sałatek.

Kozieradka a zdrowie

Nasiona kozieradki są cenione ze względu na swoje szerokie działanie lecznicze:
  • Układ pokarmowy:
         – poprawia trawienie
         – pomaga zwalczać zaparcia
         – pomagają walczyć z chorobą wrzodową
  • Obniżają poziom złego cholesterolu
  • Obniżają poziom cukru we krwi – kleik z kozieradki opóźnia wzrost glukozy po posiłkach
  • Działanie przeciwgrzybicze
  • Działanie przeciwbakteryjne
UWAGA – kozieradka może zakłócać działanie leków przeciwzakrzepowych!
 
Źródło: Król-Kogus B., Krauze-Baranowska M., Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) – tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych, “Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3.

Wcierka z kozieradki

Kozieradkę odkryłam na nowo walcząc z wypadaniem włosów i starając się aby odrosły na nowo. I tutaj kozieradka sprawdziła się tak, jak nic innego do tej pory. Dzięki zastosowaniu wcierki z kozieradki nie tylko znacząco zmniejszyła się liczba wypadających włosów, ale nowe zaczęły rosnąć jak szalone a tak dużej ilości baby hair nie miałam od czasu, kiedy sama byłam baby. A najlepszą reklamą niech będzie fakt, że moje koleżanki, widząc moje włosy “przed” i “po”, biorą ode mnie przepis na wcierkę z kozieradki. Choć przepis to chyba zbyt duże słowo w tym przypadku, bo jej przygotowanie to tylko kilka prostych kroków. Jedna uwaga: kupujcie całe nasiona kozieradki (ok. 3 zł za opakowanie), a nie mielone, dzięki czemu macie pewność, że to, co nakładacie na włosy to faktycznie w 100% kozieradka. Nigdy nie wiadomo, co zostało dodane do mielonego przez producenta pyłu.

Jak przygotować wcierkę z kozieradki?

Potrzebujemy:
– łyżeczkę nasion kozieradki
– moździerz lub młynek do kawy
– przyda się butelka z atomizerem, np. stara butelka po odżywce w sprayu
– szklankę wrzątku
– sitko

Nasiona kozieradki ucieramy w moździerzu lub mielimy w młynku i przesypujemy do miseczki. Zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy do wystygnięcia. Następnie napar z kozieradki odcedzamy, przelewając przez sitko do naszej butelki. Gotowe!

Wcierka z kozieradki – pytania i odpowiedzi

Jak często stosować wcierkę z kozieradki?
Najważniejsza jest systematyczność. I mówiąc “systematycznie” nie mam na myśli “raz na miesiąc”. Ja sama wcierki używam raz dziennie/raz na dwa dni. Po miesięcznej kuracji robię około 2.5 tygodnia przerwy, po czym kurację wcierką z kozieradki zaczynam od nowa.

Kiedy stosować wcierkę z kozieradki?
Ja sama wcierkę najczęściej stosuję przed umyciem włosów. Nakładam ją wieczorem, kładę się spać i głowę myję dopiero rano. Można też nakładać ją już po umyciu włosów, przed ich wysuszeniem.

Jak aplikować wcierkę z kozieradki?
Wcierkę aplikuję za pomocą butelki z atomizerem. Dokładnie spryskuję całą głowę i wcieram napar palcami w skórę, wykonując masaż.

 

Wcierka z kozieradki na wypadające włosy

 

12 Comments

    • Ja kupuję na giełdzie rolno-spożywczej, ale można ją również znaleźć w sklepach spożywczych, supermarketach – na działach z przyprawami.

  1. Ja też używam kozieradki i po półtora miesiąca zauważyłam, jak dużo mam nowych włosów i generalnie jak szybko mi rosną!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *