Gdybym za każdym razem, gdy po “wyznaniu:, że demakijaż robię olejem,a mój rozmówca natychmiast obdarza mnie spojrzeniem na pograniczu obrzydzenia i litości, dostawała złotówkę, zapewne nie jeździłabym rozklekotanym, seledynowym Lanosem.
A przecież nie robię zaopatrzenia w przybrzeżnej smażalni we Władysławowie. Nie jestem Kleopatrą dwudniowej frytury. Nie wcieram w siebie słonecznikowego po schabowych. I przecież sama metoda OCM czyli oczyszczania twarzy olejem, niczym nowym nie jest. A jednak zdziwienia wokół mnie i w związku z nią całe mnóstwo. I nieukrywanej chęci przejechania mi palcem po facjacie, co by sprawdzić czy śliska jest od tego oleju, jak poręcze w ZUSie. Ale nie jest. Bo mówiąc całkiem poważnie, olejowe oczyszczanie twarzy (OCM), to rewelacyjna metoda dbania o skórę twarzy, szyi i dekoltu. I nic się nie świeci, nic nie błyszczy, skóra się nie przetłuszcza (przynajmniej nie bardziej, niż zwykle). Ale po kolei…
OCM i Ja
Na OCM trafiłam po długich poszukiwaniach specyfiku, którym mogłabym robić demakijaż w taki sposób, aby nie mieć uczucia, że coś wypala mi oczy. Bo gałki me są wrażliwe. I przez wiele lat wypróbowałam przynajmniej kilkadziesiąt różnych preparatów do demakijażu i twarzy, i oczu. W końcu przy okazji zakupów w Biochemii Urody trafiłam na olejek do mycia twarzy. Jako, że byłam z niego zadowolona, oczy, w czasie zmywania makijażu mnie nie piekły, zaczęłam bardziej zgłębiać temat oczyszczania twarzy olejami. Tak, bo to coś więcej, niż tylko pobieżny demakijaż.
Co to znaczy OCM?
Czym jest OCM? Otóż jest to metoda pielęgnacji, oczyszczania skóry, która bazuje na tym, iż olej (mieszanka olejów) rozpuszcza olej/tłuszcz, który utwardzony zanieczyszczeniami utknął w porach naszej skóry. Para stosowana w trakcie zabiegu dodatkowo otwiera te nieszczęsne pory i ułatwia ich oczyszczenie. Co więcej, dzięki oczyszczaniu OCM, nasza skóra nie zostaje pozbawiona naturalnej, ochronnej warstwy, jak to się często dzieje w przypadku “zwykłych” produktów do mycia. Ostatecznie muszę też dodać, że oleje świetnie rozpuszczają makijaż.
OCM – efekty
Wśród ogromnych plusów takiego olejowego oczyszczania twarzy znajduje się z pewnością:
– nawilżenie
– zwężenie porów
– zmniejszenie wydzielania sebum
– zmniejszenie ilości zaskórników
– uspokojenie skóry
– oczywiście – porządne oczyszczenie
Ja efektów negatywnych u siebie nie zauważyłam, natomiast wiem, że takie mogą występować, np. w postaci wysypu pryszczy, pękania naczynek, przesuszenia. Dlaczego? Otóż nie odkryto jeszcze takiej rzeczy, która pasowałaby 100% korzystających z niej osób. Po prostu nie. O możliwości wystąpienia negatywnych efektów stosowania OCM decydują m.in. uwarunkowania genetyczne, uczulenia na oleje, niepoprawne dobranie oleju do rodzaju skóry i szereg innych czynników. Nie mniej osobiście wśród wszystkich osób, które znam, i które stosują metodę OCM, niezadowolonych z niej jest może 1%.
Najlepiej jest samemu spróbować i przekonać się czy oczyszczanie twarzy olejem będzie nam odpowiadało.
Olej rycynowy |
OCM czyli oczyszczanie twarzy krok po kroku
Do oczyszczania twarzy potrzebujemy:
– szmatki/ściereczki (ja używam z mikrofibry)
– oleju rycynowego
– oleju bazowego dobranego do typu cery:
Skóra tłusta/mieszana: olej jojoba, lniany, z orzechów włoskich, z konopi, olej lniany, olej sezamowy,olej z orzechów laskowych, olej z pestek brzoskwini, olej z pestek dyni, olej sojowy, olej z konopi, olej ryżowy, olej kokosowy
Skóra trądzikowa: olej z krokosza barwierskiego, olej lniany, olej sezamowy, olej z czarnuszki siewnej, możesz dodać odrobinę oleju tamanu,
Skóra normalna: awokado, ze słodkich migdałów, z pestek granatu, owoców róży, orzechów laskowych jojoba
Skóra dojrzała i sucha: olej migdałowy, arganowy, różany, z kiełków pszenicy, z pestek winogron, z ogórecznika, awokado, olej z rokitnika, skwalan z oliwy z oliwek, olej z nasion malin, olej z nasion truskawki, olej z ogórecznika lekarskiego, olej arganowy
Skóra naczynkowa: olej z orzechów laskowych, kocanki, kokosowy
W jakich proporcjach stosować oleje?
W teorii powinny one być następujące:
cera sucha 10% olejku rycynowego i 90 % olejku bazowego
cera tłusta 30 % olejku rycynowego plus 70% olejku bazowego
Czy bazą może być olejek marchewkowy?
Trzeba pamiętać, że ilość oleju bazowego jest duża, Miesięcznie wykorzystuję około 170 ml. oleju kokosowego. – to koszt około 10 zł. Natomiast 30 ml. olejku marchewkowego, który ostatnio kupiłam, kosztowało 27 zł. Łatwo policzyć, że olejek marchewkowy używany jako baza przy OCM byłby bardzo dużą inwestycją.
T a mieszanka olejów ma też znaczenie przy redukcji zmarszczek, czy niekoniecznie?
To zależy jakiego olejku bazowego użyjesz. Najbardziej cenionymi olejami, ze względu na korzystny wpływ na redukcję zmarszczek są: olej migdałowy i olej arganowy.
Generalnie oleje nawilżają. A nawilżona skóra jest bardziej odporna na powstawanie nowych zmarszczek.
Uwielbiam olej kokosowy 😊 Małgorzata 😃
Ja też i stosują go na wszelkie możliwe sposoby.
Pozdrawiam!!