Co robić w domu w czasie kwarantanny, czyli jak nie zmarnować czasu?

Świat musiał stanąć w obliczu pandemii, aby Koperek znowu naskrobał coś na swoim przymarłym już blogu. Nie jest to próba jego resuscytacji, ale mój własny sposób na to, aby w czasie kwarantanny i społecznej izolacji zająć się w domu czymś sensownym (poza pracą) i nie przepier… koncertowo danego mi czasu.

#ZOSTAŃWDOMU

Bo tak myślę, że tak można spojrzeć na czas kwarantanny. Jako “danie” czasu. Ok, umówmy się: nie są to szczęśliwe okoliczności. Ale już są. Nic z tym nie zrobimy, oprócz właśnie siedzenia w domu i dzięki temu hamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Oczywiście, wciąż wiele osób musi chodzić do pracy. Ale w obecnych czasach ogrom ludzi pracuje zdalnie. Albo chwilowo nie pracuje, bo nie ma możliwości wykonywania zadań zawodowych z domu.

W każdym razie ten obowiązek – tak, uważam, że siedzenie teraz na dupie w domu przez osoby, które mogą sobie na to pozwolić, jest, pardą, zakichanym obowiązkiem. No i ten obowiązek można wykorzystać jakoś sensownie (wyjątkiem są tu spacery w lesie czy innych miejscach gdzie nie ma ludzi).

Żeby było jasne – nie mam nic przeciwko temu, aby w trakcie #zostańwdomu przewalać gigabajty śmiesznych GIFów. Ja sama dziś na dzień dobry najpierw zagasiłam dwa pożary w robocie, a potem przy kawie o mały włos nie zwichnęłam sobie kciuka scrollując memy na Insta. Ale czasem można czas kwarantanny spędzić bardziej pożytecznie. Zwłaszcza, że teraz jest więcej ku temu możliwości, czyt. CZASU.

Do brzegu. Czas na konkret, czyli moje* polecanko – dość długą listę propozycji na to co robić w domu w trakcie kwarantanny. Bo, że książki i Netflix, planszówki i spędzanie czasu z rodziną to zakładam, że wiecie.
*część o jodze/medytacji przygotowałam dzięki mojej koleżance Justynie Bandurskiej z Mukti Joga w Białymstoku. Dzięki Justyna!

CO ROBIĆ W DOMU W CZASIE KWARANTANNY ?

Kino

Mój osobisty ulubieniec. bo kina zamknięte, w tym moje najbardziej ulubione kino na świecie, czyli Forum. A kino to ja kocham. Więc jak trzeba, to uskuteczniam te domowe.

Opera, teatr, filharmonia

W zamierzchłych czasach, zn takich, kiedy byłam małym dzieckiem, w poniedziałkowe wieczory można było obejrzeć w TV spektakl teatralny. Grany na żywca. Dziś opery, teatry, filharmonie mają szansę przenieść się też do internetu.

Nowe umiejętności

 • aplikacja Memrise – u mnie na tapecie nie tylko przy okazji kwarantanny; przetestowałam wiele aplikacji do nauki języka i ta w hiszpańskim, którego uczę się od 1,5 roku sprawdza się idealnie. Jest tam możliwość uczenia się również innych języków: niemieckiego, francuskiego, angielskiego, rosyjskiego
 • jeśli chodzi o naukę hiszpańskiego polecam również kanał na YT ButterflySpanish oraz podcast na Spotify “Hoy hablamos”
 • Pierwsza Pigułka Online – warsztaty teatralne
 • Malujemy pisanki – warsztaty online
 • Ukulele polecam w każdym wieku. To tylko 4 struny! Mniej niż w gitarze 🙂 Jeśli ja mogłam zacząć po 30-tce, to naprawdę każdy może… lepiej lub trochę gorzej. W moim przypadku zapewne właśnie gorzej, ale jeśli jest to coś, co może dać przyjemność, to czemu tego nie robić? Moje 2 ulubione kanały do nauki gry na ukulele to “Przyjazne ukulele” i “Naucz się grać”
 • Kto chce może podszkolić umiejętności gry na pianinie

Joga

Lista nie byle jaka, bo przygotowana przez moją koleżankę i zarazem instruktorkę jogi w chustach – Justynę Bandurską

Medytacja/relaksacja/mindfullnes

 • do końca marca dzięki Michałowi – organizatorowi festiwalu Kazimiernikejszyn, możecie bezpłatnie, bez konieczności logowania skorzystać z Intu – aplikacji do świeckich medytacji
 • codziennie o 7.30 Basia Tworek na swoim instagramowyn koncie organizuje krótkie sesje medytacyjne
 • Simplife (polecanko Justyny)
 • Fitstreet – krótsze ok 20 min – 3 razy w tym tygodniu, rownież zapisane na Facebooku (to też od J.)

Audiobooki/ebooki

Podcasty

Kilka moich ulubionych, których słucham nie tylko w czasie społecznego odosobnienia. Dostępne na Spotify.

 • Wojna Idei – podcast poświęcony temu jak działa człowiek i społeczeństwo, promuje ideę otwartego dialogu, przede wszystkim z ludźmi, z którymi się nie zgadzamy
 • Dział Zagraniczny – podcast o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele lub wcale
 • Ja i moje przyjaciółki idiotki – złamane serca, miłosne rozczarowania i historie bez happy-endu, czyli historie Twoje i innych mądrych dziewczyn, które miały odwagę się głupio zakochać
 • Kryminatorium – podcast o sprawach kryminalnych, zbrodnie, sylwetki seryjnych morderców
 • Naturalnie o ogrodach – tu chyba nie trzeba wyjaśniać 🙂

Aktywność fizyczna

Pewnie jest tego wiele. Setki, tysiące propozycji nawet. Ale ja mam dwie, które lubię najbardziej.

Inne

Dzieci

 • Nowe Horyzonty udostępniają również filmy dla najmłodszych (na dole strony)
 • Kutnowski Dom Kultury udostępnia nie tylko spektakle dla dzieci, ale i np zajęcia cykliczne, np. “Plastyka dla smyka”

A WY CO DODALIBYŚCIE DO TEJ LISTY?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *