Herbata z pąków dzikiego bzu

First thing first, czyli zacznijmy od najważniejszego. Otóż jest specjalne miejsce w piekle dla osób, które bezmyślnie, egoistycznie i zachłannie eksploatują Naturę. Nie tylko w makro, ale i mikro skali. Także jeśli teraz zechcesz sobie zrobić herbatę z pąków dzikiego bzu, to nie ogałacaj z liści całego krzaka, okej???? Ok! No to super!

Rzecz numero dos. Dziki bez ma potwierdzone naukowo działanie przeciwwirusowe (źródło 1, źródło 2, źródło 3). ALE!!! nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby jakikolwiek jego wpływ na szalejący obecnie “koronawirus”. Muszę to podkreślić, bo sama ostatnio trafiam na różne produkty, które ludzie próbują wcisnąć, sugerując, że leczą one COVID-19, co powinno być karane.

Po trzecie: czarny bez ma bardzo silne działanie!!! Nie można go nadużywać i przesadzać z jego ilością, bo osiągniemy rezultat odwrotny do zamierzonego – zdrowotnego.

CO TO JEST DZIKI BEZ?

Często słyszę to pytanie. Dziki bez, to tzw. “czarny bez”. Taki, którego kwiaty kwitną na… biało. Za to owoce ma czarne. Nie mylcie go jednak z lilakiem, który powszechnie, mylnie, również nazywany jest “bzem”. Proste, co nie?

Surowcem zielarskim czarnego bzu jest kora, liście, kwiaty i owoce. Więcej na jego temat możecie przeczytać u doktora Różańskiego. Nie ma sensu, żebym pisała tutaj to, co on już napisał.

Ja ze swojej strony polecam, oprócz herbaty, również syrop z owoców czarnego bzu oraz kwiaty czarnego bzu w cieście orkiszowym.

PRZECIWWIRUSOWA HERBATA Z MŁODYCH LIŚCI DZIKIEGO BZU

Jak już wspomniałam, dziki/czarny bez odgrywa ważna rolę w zabezpieczaniu nas przed wirusami grypy i przeziębieniem. Teraz jako “narzędzie” możemy wykorzystać młode pąki/liście dzikiego bzu. Robimy z nich napar, co jest banalnie łatwe. Jeden, dwa pąki dzikiego bzu siekamy i zalewamy szklanką gorącej wody. Wła la. Gotowe.

Możemy też przygotować odwar (nie napar) z młodych gałązek bzu. A w zasadzie z ich kory. Obieramy małą gałązkę z kory, wrzucamy tę korę do garnuszka, zalewamy wodą i gotujemy około 15-20 minut.

Na zdrowie!

Hernata z dzikiego bzu przeciwwirusowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *