Wegańskie placki ziemniaczane z kiszonym selerem

O podstawach fermentacji i kiszenia pisałam TUTAJ. Jest tam m.in. informacja, że fermentacja jest sposobem przedłużania życia jedzenia. Ale dla mnke fermentowanie to również rodzaj… hobby? Na pewno rodzaj jakiegoś zainteresowania. A z zainteresowaniami już tak bywa, że chce się je rozwijać. Jeśli nauczy się w ich ramach jakichś rzeczy, to chce się uczyć kolejnych. Po drugie przy ilościach kiszonek i innych “fermentów”, które robię, muszę znajdować różne sposoby na ich jedzenie. Coś więcej, niż wyciągnięcke ze słoika i zjedzenie jako dodatek do dania głównego. Wegańskie plackk ziemniaczane z kiszonym selerem to właśnie sposób, aby kiszonka stała się nie dodatkiem, a częścią dania głównego.

Seler kiszony był wg najprostszego sposobu: najpierw obrany, posiekany na mandolinie i pokrojony na małe kawałki, wsadzony do słoika z ząbkiem czosnku i zalany solanką (łyżka soli kamiennej na litr wody). Po 2 tygodniach voilá! Można jeść. A jak zrobić z nim wegańskie placki ziemniaczane? Proszzzz:

WEGAŃSKIE PLACKI ZIEMNIACZANE Z KISZONYM SELEREM – SKŁADNIKI:

– kilogram ziemniaków

– duża cebula

– ząbek czosnku

– 200 gramów kiszonego selera (odcedzonego od solanki)

– sól i pieprz

– olej do smażenia

WEGAŃSKIE PLACKI ZIEMNIACZANE Z KISZONYM SELEREM – PRZYGOTOWANIE:

Ziemniaki myjemy, obieramy i trzemy na tarce o najmniejszych oczkach.

Przekładamy do sitka, a pod spodem stawiamy miskę. Niech ścieka do niej woda z ziemniaków. Odstawiamy na około 30-40 minut.

W tym czasie cebulę możemy obrać i pokroić w kostkę.

Ziemniaki z sitka wrzucamy do miski. Wodę z miseczki bardzo ostrożnie wylewamy. Na jej spodzie powinna się zebrać wartwa skrobi, którą dodajemy do ziemniaków.

Dorzucamy również przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz, cebulę i kiszony seler. Doprawiamy całość solą i pieprzem i mieszamy.

Na patelni rozgrzewamy olej, na którym z obu stron smażymy placki na złoty kolor.

Po usmażeniu możemy kłaść je na papierowym ręczniku, w który wsiąknie nadmiar tłuszczu.

Smacznego!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *