Aroniówka – nalewka z aronii, liści winogron i wiśni

Lubicie sobie chlapnąć. Przyznajcie się. Ja nie oceniam. Serio. “Niech pierwszy rzuci kamień…”. Ale to, że wśród trzech najpopularniejszych na moim blogu przepisów są aż dwie nalewki (z aronii i winogronowa) i osiągnęły kilkaset tysięcy odsłon, to jednak o czymś świadczy. Podobnie jak to, że gdy na koperkowym fanapge’u zapytałam o to, który przepis, na zupę czy nalewkę, powinnam umieścić jako pierwszy, to też niewiele osób myślało o jedzeniu.

No to proszę, macie. Dziś przepis na nalewkę z aronii, liści winogron i wiśni. Nie wiem, skąd w lutym weźmiecie aronię. Ani liście. W zasadzie mogłabym Was zaprosić do mnie, na testowanie. Od września wyprodukowałam tyle różnych nalewek… więcej, niż zdrowie i rozum pozwoliłyby mi wypić. Mogłabym Was zaprosić… ale od dziecka słyszałam, żeby nie wpuszczać nieznajomych do domu.

Nalewka z aronii, liści winogron i wiśni

Nalewka z aronii, liści winogron i wiśni – składniki:

– 2 kilogramy aronii (przebranej – używamy tylko ładnych, zdrowych owoców)
– 1,5 litra wody
– 500 g. miodu
– 1 l. spirytusu
– 200 umytych liści wiśni
– 40 umytych liści winogron
– sok z cytryny

Nalewka z aronii, liści winogron i wiśni – przygotowanie:

Owoce aronii i liście wrzucamy do emaliowanego garnka. Zalewamy wodą i gotujemy na niewielkim ogniu przez 60 minut.
Następnie całość odcedzamy na drobnym sitku, dociskając delikatnie owoce, aby puściły trochę sok. Owoce aronii i liście wyrzucamy, a płyn przecedzamy jeszcze raz. Gdy jeszcze jest ciepły dodajemy miód, sok z cytryny i mieszkamy wszystko do całkowitego rozpuszczenia.
Do ostudzonego syropu dodajemy spirytus i mieszamy. Nalewkę z aronii rozlewamy do butelek i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na trzy miesiące.

 

Nalewka z aronii, liści winogron i wiśni

 

9 Comments

  1. Anonimowy

    Hip,hip!Hurra!Brawo za celną ripostę! Okazuje się, że "słabości" Koperka (Kopra, Kopera hi,hi)znane są większemu gronu!Lajf is brutal!

  2. Anonimowy

    Zdrowie to pewnie pozwala Ci wypić, ale czy rozum pozwoli żeby to stało trzy miesiące???!!!(no chyba , że jest bardzo ciemne i bardzo chłodne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *