15 aplikacji przydatnych w podróży

Tak – kiedyś ludzie podróżowali bez bez aplikacji w telefonie, ba! – nawet bez samych telefonów. Bez tabletów. Papierowa mapa, plecak i do przodu. Świetnie sobie przy tym radzili. Podobnie jak bez kolorowych telewizorów, czytników książek, pay-per-view, VOD i innych luksusów (tak, uważam to wszystko za luksus). Jednak nowe technologie lubię za to, że często ułatwiają nam życie. I lubię z tego korzystać. Bo czemu nie. Poradziłabym sobie bez nich świetnie, ale skoro nie muszę, to robię z nich mądry użytek.

15 aplikacji przydatnych w podróży – “15” wydaje się być dużą liczbą, ale nie są to aplikacje, z których korzystam non-stop. Niektóre, jeśli zaczyna brakować mi miejsca w pamięci telefonu, bez żalu kasuję. Wszystkie postarałam się posegregować właśnie w kolejności od najczęściej, do najrzadziej używanych. Z niektórych z nich korzystam również na co dzień, nie tylko w podróży.

15 aplikacji przydatnych w podróży

1. Couchsurfing

Miejsce 1 i 2 są tak naprawdę miejscami ex aequo – zdecydowała kolejność alfabetyczna. Aplikacja couchsurfing pomaga mi kontaktować się z osobami, u których mam nocować (lub które nocują u mnie) albo jeszcze wcześniej – takich osób wyszukać. Mogę wysyłać wiadomości do wybranych osób, pytanie o zdanie/porady/rekomendację osoby mieszkające czy aktualnie przebywające w danej okolicy. A czasem umówić się na kawę lub piwerko.

17 aplikacji przydatnych w podróży

2. Hostelworld

Wyszukiwarka hosteli, z której korzystam w praktycznie każde podróżyj, a na pewno w każdej zagranicznej. Bardzo pomocne filtry pomagające segregować wyniki np. wg ceny, ocen, udogodnień (np. wifi, klimatyzacja, śniadanie w cenie), galeria zdjęć danego hostelu, opinie innych turystów, sekcja z dokonanymi rezerwacjami, informacje o lokalizacji (również odległość od centrum)

 

3. Google Translator

Kiedy nie znajdujesz z ludźmi wspólnego języka, a porozumiewanie na migi czy zabawa w kalambury nie zdają egzaminu. Po prostu tłumaczy wybrane słowa/zdania. Czasem koślawo, ale naprawdę wystarcza. Trzeba pamiętać, aby wcześniej ściągnąć do pamięci telefonu dany słownik (jeżeli korzystamy z mniej popularnego języka niż angielski, niemiecki, rosyjski czy francuski). Google Translator pomógł mi chociażby kupić chleb w małej, górskiej wiosce w Rumunii i maść na oparzenia w Wietnamie.

4. Scannable

Dosłowanie skaner w telefonie. Przed wyjazdem skanuję nim dokumenty – paszport, ubezpieczenie, wizę itd., aby w razie kradzieży bagażu, portfela, mieć ich kopię. Podobnie w podróży – robię skan, zapisuję jako pdf i ewentualnie udostępniam. Do dłuższego przechowywania dokumentów zeskanowanych w ten sposób powinniśmy mieć konto (bezpłatne) na Evernote.

Aplikacja Scannable dostępna jest tylko na IOs. Na wszystkich systemach działa natomiast CamScanner.

5. Maps.me

Co tu dużo mówić – mapy całego świata i nawigacja offline, czyli wtedy, gdy nie mamy połączenia z internetem. Wcześniej trzeba tylko pobrać dany obszar do pamięci telefonu. W przeciwieństwie do Google Maps – niezawodne w przypadku pieszych wędrówek.

6. Currency

Testowałam kilka aplikacji do przeliczania walut. Ta jak dotąd jest dla mnie najprostsza i najbardziej intuicyjna. Przydaje się zawsze, zwłaszcza na początku podróży, gdy jeszcze nie jestem przyzwyczajona do danej waluty i nie ogarniam ile za co mam zapłacić.

17 aplikacji przydatnych w podróży

7. TripAdvisor

Lubię czytać opinie i rekomendacje innych osób na temat danych miejsc, lubię się też nimi dzielić. TripAdvisor stosuję często jako ciekawą sugestię. Kilka razy pomógł mi wychwycić fajne “perełki”, jak Muzeum Alchemii w Pradze.

17 aplikacji przydatnych w podróży

8. WalletApp

Pomaga ogarnąć budżet w czasie podróży. Wpisujemy maksymalną kwotę, jaką planujemy wydać (dostępne są różne waluty), a potem zapisujemy każdy wydatek (z informacją o jego rodzaju – jedzenie, transport, zakwaterowanie itp.). Każda kwota odejmowana jest od puli naszych pieniędzy. Zamiast budżetu całkowitego można również ustawić budżet dzienny.

17 aplikacji przydatnych w podróży

9. Triplt

Podróżny organizator – wszystkie plany uporządkowane w jednym miejscu. Informacje o dokonanych rezerwacjach czy kupionych biletach aplikacja może samodzielnie pobrać z naszej poczty email, dodając je do “osi czasu” podróży. Inne plany, jak np. zwiedzanie muzeum czy obiad możemy dodać sami. Dużym plusem jest możliwość udostępniania planu podróży, np. członkowi naszej rodziny, aby na wszelki wypadek wiedział gdzie jesteśmy/byliśmy danego dnia.

17 aplikacji przydatnych w podróży

10. Skype

Po prostu, tak, jak w domu – do komunikowania się: wysyłania wiadomości, rozmów głosowych czy telefonicznych.

11. Wunderlist

Z tej aplikacji korzystam akurat przed podróżą. Usprawnia moje przygotowania. Robię listy tematyczne “rzeczy do zrobienia” – co muszę kupić, jakie formalności załatwić, co spakować. Wykonane “odhaczam”. 17 aplikacji przydatnych w podróży

12. Split It!

Apka, która pozwala rozliczać wydatki w podróży. Czasem, jeśli nie rozliczamy się z towarzyszami podróży na bieżąco, trudno jest potem ogarnąć kto, za co i ile płacił. Dzięki niej dużo łatwiej jest kontrolować i dzielić wydatki w grupie.

13. Airbnb

A propo wyjazdów kilkuosobowych – bywa (i to dość często), że jeśli w wyjeździe bierze udział grupa kilku osób, tańszą opcją od wynajęcia pokoju/łóżka w hostelu, jest skorzystanie z airbnb (najmniej opłacalne dla osób podróżujących samotnie lub w duecie). Airbnb polega na wynajęciu mieszkania bezpośrednio u właścicieli, na krótki okres. Co więcej miejsca takie mają najczęściej lepszy standard od hostelu.

14. Rome2Rio

Niby “koniec języka za przewodnika”, ale czasem takim przewodnikiem może być aplikacja. Rome2Rio pokazuje, jak dostać się do dowolnego miejsca samolotem, pociągiem, autobusem, promem i samochodem – wszystkie opcje transportu, czas podróży, a nawet linki do linii lotniczych, autobusów lub pociągów.

15. Netflix

Netflix pozwala ściągać filmy/seriale do pamięci urządzenia, a potem oglądać je offline. Fajna rzecz w trakcie długich podróży czy kilkugodzinnych posiedzeń na lotniskach, w oczekiwaniu na swój samolot.

Ciekawi mnie bardzo, czy korzystacie w podróży z aplikacji, jeśli tak, to jakich? Jakie są Wasze ulubione, a które odradzacie?

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *