Podlaska tołkanica (tawkanica)

Ostatnio usłyszałam prośbę/sugestię, aby częściej umieszczać przepisy na dania kuchni podlaskiej. Pomyślałam: “spoko, choć fajnie by było umieszczać częściej jakiekolwiek przepisy”. Bo jak nie nawał pracy, to awaria komputera, a ostatnio awaria kręgosłupa i przymusowy odpoczynek. A ja, kiedy choruję, lubię pocieszyć się dobrym jedzeniem. Zresztą nie bez powodu istnieje specjalne określenie prostego w przygotowaniu jedzenia, którego zadaniem jest poprawianie nastroju. To tzw. “comfort food”. Niektórzy mówią też, że “comfort food” to jedzenie, którego smak przypomina smaki dzieciństwa. A jeśli tak jest, to podlaska tołkanica, jest dla mnie jego najlepszym przykładem. Po pierwsze składa się głównie z ziemniaków. I na tym mogłabym zakończyć, bo ziemniaki kocham. Ale tołkanica jest po prostu pyszna i mega prosta w przygotowaniu.

Podlaska tołkanica

Czym jest podlaska tołkanica?

Wielu z Was, którzy tołkanicy nie znają, przyglądając się pobieżnie jej zdjęciom, powie zapewne: ot, zwykła babka ziemniaczana. Otóż nie. Są bodaj dwie zasadnicze różnice między babką ziemniaczaną, a tołkanicą. Babka robiona jest z surowych ziemniaków, które tarte są na tarce. Tołkanicę natomiast przygotowuje się z ziemniaków ugotowanych, które są tłuczone specjalnym, drewnianym, ściętym u dołu wałkiem. I to dobre utłuczenie ziemniaków jest bardzo ważne.
Jeśli chodzi o obróbkę samej tołkanicy, to można wykorzystać dwa warianty: smażenie na maśle na patelni lub zapiekanie (tradycyjnie zapiekało się tołkanicę w dochówce). Osobiście polecam wariant drugi, głównie ze względu na wygodę. Przy czym dochówki niestety nie mam i używam piekarnika i naczynia żaroodpornego.
Acha, jeszcze jedna rzecz: wersja standardowa tołkanicy robiona jest ze smażoną cebulą, a bardziej bogata z boczkiem lub słoniną. A teraz do rzecz, czyli przepis.
Podlaska tołkanica

Tołkanica – składniki:

– ziemniaki
– cebula
– wędzony boczek
– olej rzepakowy

Tołkanica – przygotowanie:

Ziemniaki obieramy  i gotujemy do miękkości. Odcedzamy a następnie odparowujemy z garnka nadmiar wody.
Lekko przestudzone ziemniaki tłuczemy drewnianym wałkiem lub przeciskamy przez praskę do ziemniaków.
Na patelni podsmażamy boczek. Jeśli jest tłusty, to wrzucamy cebulę, delikatnie solimy i całość smażymy do momentu, aż cebula się zeszkli. Jeżeli boczek jest chudy, dodajemy odrobinę oleju rzepakowego.
Podsmażoną cebulę i boczek dodajemy do utłuczonych ziemniaków. Doprawiamy solą i pieprzem.
Naczynie żaroodporne smarujemy cienką warstwą oleju. Przekładamy do niego masę ziemniaczaną i wyrównujemy wierzch, smarując równomiernie cienką warstwą oleju.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. i zapiekamy do momentu, aż na wierzchu tołkanicy pojawi się brązowa, chrupiąca skórka.
Podlaska tołkanica

1 Comment

  1. Nooo! Powiem no, alternatywa dla zwykłej babki ziemniaczanej, tylko prostsza w wykonaniu i mniej pracochłonna.Mam nadzieję, że smaczniejsza. Na pewno spróbuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *