Zielone pierogi z suszonymi pomidorami

Ostatnio odszedł mój kolega… odszedł z pracy, nie zszedł tak totalnie, ale odpowiednie pożegnanie trzeba było Adamowi zrobić. A żeby od pożegnań w głowie się nie zakręciło, dobrze  jest coś przegryźć, raz na jakiś czas. Stąd też w moje ręce wpadły pierogi z ciasta szpinakowego, z suszonymi pomidorami. W zasadzie to 6 mikroskopijnych pierożków. Ale przynajmniej mogłam się poczuć jak w ekskluzywnej, francuskiej restauracji, gdzie za tyci danie, które tylko żołądek podrażnia, a nie napełnia, płaci się równowartość miesięcznej pensji. Tak, czy owak pierogi mi posmakowały i większą ich porcję przygotowałam sobie w domu.
Swoją drogą muszę przyznać, że nie znoszę tych nowoczesnych urządzeń, mających ułatwiać robienie pierogów. Takich, co to jedna strona służy do wycinania kółek z ciasta, a druga już do nakładania farszu i sklejania. Za cholerę nie potrafię się tym posługiwać, pierogi albo mi wylatują, albo się dziurawią. Nie ma to, jak niezawodny zestaw – szklanka i widelec.

Zielone pierogi z suszonymi pomidorami
Składniki:
ciasto
– 500 g. świeżego szpinaku
– 400 g. mąki pszennej, najlepiej grubo mielonej
– 2 łyżki oliwy
– łyżeczka soli
– bardzo ciepła woda
– jajko
farsz:
– 270 g. sera typu feta
– 200 g. chudego twarogu
– szklanka suszonych pomidorów bez zalewy (to pomidory sprzedawane w paczkach, jak suszone owoce)
– łyżka czerwonego octu winnego
– 1-2 ząbki czosnku
– zioła prowansalskie
– pieprz do smaku
+ 2 łyżki oliwy i odrobina soli do gotowania
Przygotowanie
Zaczynamy od przygotowania farszu. Twaróg (jeśli nie jest mielony) i fetę przekręcamy przez maszynkę do mielenia mięsa. Pomidory przekładamy do miski i zalewamy dwoma szklankami gorącej (nie wrzącej) wody, z dodatkiem octu winnego. Po dziesięciu minutach pomidory odcedzamy i przekładamy do zmielonych serów. Dodajemy zmiażdżony czosnek, pieprz i zioła. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na bok, aby składniki się zmacerowały.
Następnie przygotowujemy ciasto. Szpinak myjemy a następnie, razem z ogonkami przekręcamy przez maszynkę do mielenia mięsa. Możemy przecisnąć go przez gazę, aby uzyskać jak najwięcej zielonego soku. Mąkę wysypujemy na stolnicę lub do miski i dodajemy szpinak wraz z sokiem, sól i jajko. Zaczynamy zagniatać ciasto, stopniowo, bardzo powoli, dodając wodę. Wyrabiamy je ok. 10 minut. Ciasto na pierogi powinno być gładkie i sprężyste.
Gdy jest już wyrobione, dzielimy je na części i posypując stolnicę mąką, rozwałkowujemy każdą część na cienki placek. Z każdego placka wycinamy kółka za pomocą szklanki. Następnie napełniamy je przygotowanym wcześniej farszem, końce ciasta zlepiamy i dociskamy widelcem.
Pierogi wrzucamy do gotującej się w garnku wody (z dodatkiem soli i oliwy). Gotujemy je do miękkości przez kilka minut (gdy pierogi wypłynął na powierzchnię, gotujemy je ok. 3 minut).
Pierogi podajemy rozpuszczonym masłem.
Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *